Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa „Promocja” od 25 lat zajmuje się zbieraniem cen z rynku budowlanego. Respondenci notują ceny zakontraktowane na inwestycjach we wszystkich regionach kraju.
Ośrodek ma informacje o cenach w całym przekroju branż, tj. instalacji sanitarnych, elektrycznych, budownictwa inżynieryjnego, kubaturowego itp. Od wielu lat współpracuje również z producentami, a także dostawcami materiałów oraz usług budowlanych.
Profil działalności Ośrodka obejmuje wyceny inwestycji oraz wykonywanie opinii na potrzeby postępowań, dotyczących sporów między wykonawcami a inwestorami, nieraz rownież sporów sądowych.
W wydawnictwach systemu SEKOCENBUD można znaleźć ceny na różnych poziomach agregacji, począwszy od cen materiałów budowlanych i cen jednostkowych robót, po ceny całych obiektów. Z uwagi na wypracowaną pozycję firmy na rynku budowlanym, informacje z wydawanych przez nią opracowań są często używane przez biegłych sądowych, jak również zostają zapisane w kontraktach jako podstawy rozliczania np. robót dodatkowych.
Ceny czynników produkcji, niezbędne do wyceny robót budowlanych metodą szczegółową, takie jak: stawki godzinowe robocizny, ceny materiałów, ceny najmu i pracy sprzętu i ceny jednostkowe robót, są szczegołowo omówione we wprowadzeniach do poszczególnych biuletynów systemu SEKOCENBUD. Krajowe ceny czynników produkcji – minimalne, maksymalne i średnie - ustalane są na podstawie notowań z rynku budowlanego np. w okresach kwartalnych. Dzięki stałej częstotliwości pozyskiwania cen, można śledzić ich zmiany, jak również powoływać się na ich wielkości w rozpatrywanym przez strony czasie.
I. Wydawnictwa systemu SEKOCENBUD w szacowaniu wartości robót w kosztorysach inwestorskich i planowanych kosztach robót
W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 18 maja 2004 roku w sprawie metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczenia planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych, określonych w programie funkcjonalno-użytkowym (Dz.U. z 8 czerwca 2004 r., Nr 130 poz.1389) w § 3 ust. 2 zapisano, że przy sporządzaniu kosztorysu inwestorskiego metodą kalkulacji uproszczonej, przy ustalaniu cen jednostkowych robot należy stosować w kolejności:
Z kolei w przypadku sporządzania kalkulacji szczegółowych cen w kosztorysie inwestorskim w § 5 ust. 2 tego rozporządzenia podano, iż przy ustalaniu stawek i cen czynników produkcji należy stosować w kolejności:
Należy jednoznacznie stwierdzić, że „Informacje” i „Biuletyny” wydawane w systemie SEKOCENBUD, są właśnie tymi powszechnie stosowanymi, aktualnymi publikacjami.
Wynika to m.in. z 25-letniej tradycji w notowaniu i publikowaniu cen na rynku budowlanym, stabilności i powszechności ich udostępniania oraz uznanej wysokiej jakości wydawnictw.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, iż przy szacowaniu (obliczaniu) planowanych kosztów robot budowlanych na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego (co ma miejsce w przypadku łącznego zamówienia publicznego, obejmującego wykonanie dokumentacji projektowej i robot budowlanych), wartość tych kosztów oblicza się na podstawie wskaźników cenowych.
W § 8 ust. 5 stwierdzono z kolei, że wskaźniki cenowe danego składnika kosztów określa się na podstawie powszechnie stosowanych katalogów i cenników. Do takich powszechnie stosowanych katalogów i cenników należą m.in. wydawnictwa systemu SEKOCENBUD, w których podane są ceny jednostkowe i wskaźniki cenowe.
Można wyróżnić następujące grupy wydawnictw systemu SEKOCENBUD, które mają charakter powszechnie stosowanych, aktualnych publikacji, katalogow i cenników:
II. Wydawnictwa systemu SEKOCENBUD w sporządzaniu kosztorysów ofertowych w zamówieniach publicznych
Kosztorys ofertowy jest częścią składową oferty opracowanej i składanej przez wykonawcę robót, w odpowiedzi na ogłoszenie zamawiającego o przetargu. W tym przypadku kosztorys powinien być sporządzony zgodnie z wymogami zamawiającego o przetargu, określonymi w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ), w szczególności w pkt. 2, zatytułowanym „Opis sposobu obliczenia ceny”.
Ponieważ dokument (SIWZ) jest sporządzany jednostronnie przez zamawiającego, może on zawierać wytyczne np. co do metody sporządzenia kosztorysu ofertowego (uproszczona lub szczegółowa), poziomu agregacji cen, podziału kosztorysu na rozdziały, zasad wyceny robót np. w warunkach szkodliwych, nie powinny w nim być jednak narzucone źródła pozyskiwania cen (np. materiałów, wysokość stawki robocizny czy źródła cen jednostkowych robót). Stosowane czasem przez zamawiających w SIWZ nakazy wykorzystania wskazanych źródeł cen w kosztorysach ofertowych są niedopuszczalne i niezgodne z zasadą swobody kontraktowej, ukształtowanej normą art. 3531 Kodeksu cywilnego (K.c.), którego treść brzmi: Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Oznacza to, iż wykonawca robót w kosztorysie ofertowym, zgodnie z zasadą swobody kontraktowej, może obliczyć wartość robót na podstawie cen czynników produkcji lub cen jednostkowych robót, publikowanych w wydawnictwach systemu SEKOCENBUD, a zamawiający może, ale nie musi akceptować tej oferty, stosując odpowiednie, znane stronom kryteria wyboru.
III. Wykorzystanie bazy cenowej systemu SEKOCENBUD do sporządzania kosztorysów powykonawczych
W przypadkach, gdy strony ustaliły w umowie wynagrodzenie kosztorysowe (art. 628 i 629 K.c.) za wykonane roboty konieczne jest, by w umowie zostały wskazane także podstawy do jego ustalenia. Oznacza to, że kosztorysy powykonawcze należy sporządzić na podstawie źródeł cen, uzgodnionych przez strony w umowie o roboty budowlane, a także w danych wyjściowych do kosztorysowania (też uzgodnionych przez obie strony). Mogą to być źródła cen, opisane szczegółowo na początku. Należy tylko jednoznacznie ustalić, które konkretnie wydawnictwa będą zastosowane do wyceny robót (tytuły oraz okres ich wydania).
Reasumując należy stwierdzić, iż publikacje cenowe systemu SEKOCENBUD mogą być podstawą do wyceny robót według aktualnych cen rynkowych i będą uznane przez biegłych w przypadku sporu pod warunkiem, że zostaną zachowane przedstawione wyżej wskazania.
Michał Wałdykowski
dr Janusz Traczyk
eksperci systemu SEKOCENBUD